• 1501рік — за народними переказами, які передавалися з покоління в покоління корінними жителями, село заснував молодий коваль Мина Назаренко.

«Запали Мині в душу батькові слова: «Йшов на прощу до Лаври і запримітив понад річкою Кам’янкою хороше місце для кузні. Вода поруч і великий шлях теж»1 »

• У XVII ст. відомий політичний і церковний діяч Петро Могила, ставши архімандритом Києво-Печерського монастиря, а згодом і Київським митрополитом, придбав землі для фільваркового господарства Києво-Печерської Лаври недалеко від с. Ковалівки і мріяв побудувати православний храм.

• 1753 рік — в Ковалівці будується дерев’яний храм Рівноапостольного князя Володимира. Про який пише Л. Похілевич: «в 1740 году Ковалевка еще не имела после руин приходской церкви, а жители ее причинялись к Паляническому приходу. Нынешняя деревяная церковь во имя Равноапостольного князя Владимира построена в 1753 году. По штату состоит в 3- м классе; земли имеет 48 десятин».

• 1777 –1910 р. Метричні книги с. Ковалівка Васильківського повіту Києвського воєводства (губернії з 1796) знаходяться в ЦДІА у м.Києві.

• 1778 рік – відомості про належність с. Ковалівка польському шляхтичу Уляницькому

ЦДІА Ф.№59 Оп.№1 Л. 4 Од. Збер.№8781

• 1780 рік відомості про належність с. Ковалівка польському шляхтичу Рильському.

ЦДІА Ф.№59 Оп.№1 Л.2 Од. Збер.№9506

• 1780 рік — з донесення мешканця Ковалівки, Попенка Марка, є відомості про належність села польському шляхтичу Дедичу.

Ф.№59 Оп.№1 Л. 1 Од. Збер.№9571

• 1797 рік – утворюється Васильківський повіт, який існував до 1919 року, коли центр було переведено у Білу Церкву, і перейменовано на Білоцерківський. При цьому межі та внутрішній адміністративний поділ не змінилися. Васильків став позаштатним містом у Київській Губернії.

• кінець ХVIII ст. – Відомості про священнослужителів приходів Васильківського повіту в тому числі церкви святого Володимира.

ЦДІА Ф.№127 Оп.№1013 Од. Збер.№248

• Початок XIX ст. пов’язаний з діяльністю декабристів.

• 1802 рік —відомості про перебування військ в с. Ковалівка “из рапорта Васильковского земского исправника от 8 января 1802 года”

ЦДІА Ф.№533 Оп.№1. Од. Збер.№17 л. 54

• 15 січня 1826 р. Чернігівський полк, під командуванням потомка козацького гетьмана С.І. Муравйова-Апостола, провів бій в урочищі біля с. Ковалівки, де був розгромлений царськими військами. Ця поразка стала вирішальною для Васильківської управи «Південного товариства декабристів».

• 1816 — План ружной земли при с. Ковалевка.

• 1843 – про перечислення майна у власність графа Браніцького В.

• 1847 – відкриття училища при Владімирській церкві.

• 1851 – Браніцкий В.В. видає довіреність на управління володіннями Кржечковському С. С.

• 1855 – селяни змушені відпрацьовувати панщину в святкові дні. (економ Плотницький)

• 1864 рік – Києво – Печерська лавра видає працю Л.Похілевича«Сказания о посиленческих местах Киевской Губернии» в якій він описує Ковалівку: «село на левой стороне Камянки тянется с Устиновкой (так называется крайняя к югу часть села) на пространстве 4х верств. Отстоих от Хвастова в 12, а от Белой Цеокви в 20 верстах. Жителей обоего пола православных 3316, римских католиков. В Устимовке (называется также Соколов) бывают ярмарки по воскресеньямчерез каждые две недели. Здесь есть древнее замковище или городище над рекой Камянкой, четерех угольное с земляным валом, трех сажней висотой.»

• 1865 рік – селянам дозволили викупити землі у володіннях Браніцьких.

• пруський підданий Яроховський управляє землями Браніцьких в с. Ковалівці.(ЦДІА)

• 1866 рік – розподіл спадку після смерті графа Браніцького.

• 28.02. 1866 року – село Ковалівка було передане у власність графа Браніцького В. В. (ЦДІА Ф.№486. Оп.№3(1866г)Од. зб. №904 Л. 79-82)

• 1866 року – Києво – Подольське управління держмайна розробляє План викупної, присадибної і польової селянської землі с. Ковалівка (ЦДІА Ф.№492 Оп.№34 Од.зб.№82 Оригінал)

• 1866 році за відомістю про передачу державного управління місцевим закладам (ЦДІА Ф.№ 442. Оп. № 305 Од.зб. №85 Л.5) – Ковалівка волосне управління, до якого входять: Кищенці, Вінницькі Стави (Слобода), Паляничинці, Пологи, Устимівка, хутір Хагдім.

• У Ковалівці мешкає 3548 осіб, нараховується 358 дворів.

Ковалівська волостьадміністративно-територіальна одиниця Васильківського повіту Київської губернії з центром у селі Ковалівка.

Станом на 1886 рік складалася з 6 поселень, 6 сільських громад. Населення — 8491 особа (4214 чоловічої статі та 4277 — жіночої), 1438 дворових господарства.

Земля волості

Площа, десятин

У тому числі орної, дес.

Сільських громад

Приватної власності

Іншої власності

Загалом

Основні поселення волості:

• Ковалівка — колишнє власницьке село при річці Кам’янка, 2245 осіб, 379 дворів, православна церква, 6 постоялих будинків. За 2 версти — залізнична станція Устинівка.

• Вінницькі Стави — колишнє власницьке село при безіменній річці, 1098 особи, 288 дворів, православна церква, школа, 3 постоялих будинки, крупорушка.

• Кищенці — колишнє власницьке село при річці Кам’янка, 790 осіб, 114 двори, постоялий будинок.

• Паляничинці — колишнє власницьке село при річці Кам’янка, 1069 осіб, 153 двори, православна церква, постоялий будинок, водяний млин.

• Пологи — колишнє власницьке село при безіменній річці, 1236 осіб, 288 дворів, православна церква, школа, 2 постоялих будинки, 3 вітряних млини.

• Устимівка (Соколов) — колишнє власницьке село при річці Кам’янка, 1517 осіб, 216 дворів, 6 постоялих будинків, 2 лавки, 3 водяних млини.

Старшинами волості були:

• 19091913 року — Митрофан Григорович Кравченко;

• 1915 року — Феодосій Опанасович Нестеренко.

1875 – відкриття однокласного народного училища (ЦДІА Ф.№707 Оп.№225(1875г) Д.№52.

1876 році на території села археологами будо знайдено 22 монети. «Заметки Айналова»

1878 – відомості про будівництво церкви по проекту архітектора «Федорова». Причиною будівництва нової церкви, вказаною в документах, – маловмістимість діючого храму. А прихожан – 3519 душ.

Будівництво нової дерев’яної церкви було затверджене 20 липня 1877 року, розраховане на 2 роки. Цього ж року було відкрити грошовий кредит на будівництво від Міністерства – 9045 руб. 21 коп.

Загальний кошторис склав: 29910 руб. 42 коп. Почали будувати в 1878 році

(ЦДІА Ф.№ 442. Оп. № 111 Од.зб. №76 Л.33

ЦДІА Ф.№ 442. Оп. № 567 Од.зб. №12 Л.34(см. об)

ЦДІА Ф.№ 442. Оп. № 575 Од.зб. №8 Л.5 )

1901 – відкриття школи

(ЦДІА Ф.№ 127. Оп. № 997 Од.зб. №151)

1907 року – відкрита справа про перевірку політичної діяльності жителя села Зубченка Г.Л

(ЦДІА Ф.№ 274. Оп. № 1 Од.зб. №2021 Л.1-99)

1908-1910 – встановлення нагляду за жителем села Зубченком Г.Л. за приналежність до революційних організацій.10.10.1908 -23.06.1910 роки

(ЦДІА Ф.№ 274. Оп. № 1 Од.зб. №2406 Л.130-132)

1 листопада 1915року – 2 січня 1916 – Відкриття поштового відділення в с. Ковалівка.

(ЦДІА Ф.№ 696. Оп. № 1 Од.зб. №468 Л.н/н)

1914 рік – І світова війна

1918 – голова сільської Ради – Петро Нечипорович Товстенко.

1920 – утворений комітет незаможних селян.

Голова – Олекса Степанович Зубченко.

1922 – підтримували голодуюче Поволжя відправками урожаю.

• В 1928 році на ковалівських землях було організовано три колгоспи:

Червоний промінь” – Галак Мирон Силович,

Червоний тракторист” – голова Тихоненко Орест Тимофійович

Друга п’ятирічка” – Зінченко Іван Федорович

1928 – 1929 роки – голова сільської Ради пинчуківський активіст Юрій Сергійович Шевченко.

• Голод 1932-1933 рр. та страшні сталінські репресії не оминули жителів с. Ковалівка. Старожили села пригадали 343-х померлих мученицькою смертю від голоду жителів, з них 309 – по прізвищах. Але всі вони стверджували, що насправді це лише частина померлих у ті страшні роки, яку зберегла їхня дитяча в той час пам’ять.

• Іван Григорович Гуренко їздив по допомогу до Білорусії – жито та картопля.

Меморіал жертвам Голодомору споруджений у 1998 році на центральному кладовищі. Саме тут було місце масового поховання загиблих від голоду односельців. Мартиролог жителів с. Ковалівка – жертв Голодомору 1932-1933 років укладений за свідченнями очевидців Причини А.К. (1923 р.н.), Косолап Я.М. (1925 р.н.) та ін., записаними в 1993 році Тараном М.П., краєзнавцем; Тихоненко Л.О., секретарем Ковалівської сільради.

1985 рік – головою колгоспу ім.. Щорса обирають Анатолія Андрійовича Засуху, який очолював господарство до 1993 року.

1987 році до колгоспу ім.. Щорса приєднали відгодівельний пункт ВРХ в смт. Гребінки.

За високі показники в сільському господарстві колектив брав участь у сільськогосподарській виставці ВДНГ СРСР – Диплом ІІ ступеня ВДНГ СРСР.

1990 рік – планується будівництво нової школи.

25 січня 1993 року – господарство очолює Тетяна Володимирівна Засуха.

28 липня 1993 року відбулася реорганізація колгоспу ім.. Щорса в агрофірму «Світанок» емблемою якої стає круглий жовто-блакитний знак з написом по кругу – АГРОФІРМА «СВІТАНОК» AGROFIRM «SVITANOK». По центру внутрішній круг блакитного кольору з жовтим колоском. Забарвлення емблем видозмінювалося, але знак залишався.

Восени 1995 року в агрофірмі «Світанок»з робочим візитом побував президент України Леонід Данилович Кучма – мета ознайомлення з прогресивними технологіями вирощування цукрових буряків.

1996 рік — будується храм Різдва Пресвятої Богородиці.

Поряд з православним храмом Різдва Пресвятої Богородиці височіє пам’ятник політичному і церковному діячеві XVII ст. Петру Симеоновичу Могилі.

Цей пам’ятник П. Могилі пізніше буде подаровано, родиною Засух, та з благословення Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, перенеседо до Києво- Печерської лаври, де вже встановлено пам’ятну табличку.

Він був побудований і відкритий в 1997 році разом із православним храмом Різдва Пресвятої Богородиці.

З ім’ям Петра Могили історія українського народу пов’язує церковні реформи та реформи шкільництва. А легенди розповідають про фільваркові землі Петра Могили неподалік від с. Ковалівка.

«Змінивши меч на хрест, в 1625 році Петро Могила залишив світське життя і прийняв чернечий постриг. Ставши в 1627 році архімандритом Києво-Печерського монастиря, П. Могила приїхав на Васильківщину, придбав для потреб Києво-Печерської Лаври землі недалеко від Ковалівки і мріяв побудувати перший православний храм.».

Молдаванин за походженням, європеєць за освітою і українець за культурною приналежністю, – він став фундатором та творцем першого у Східній Європі вищого навчального закладу – Києво-Могилянської Колегії, якій в 1701 році наказом Петра І було надано статусу академії.

Будівництво Церкви Різдва Пресвятої Богородиці в с. Ковалівка носить символічний зміст, а пам’ятник П.С. Могилі височіє поряд з православним храмом як символ православ’я, духовності і нездоланної людської віри християнської.

Петро Могила тримає в руках церковну книгу – Требник, в якій містилися молитви до кожного обряду (треби). Саме П. Могила і упорядкував треби, відокремивши риси католицтва і православ’я в них, робив переклади Біблії та різних церковних книг.

Рік 1996 (коли і було розпочато будівництво храму в Ковалівці) був проголошений ЮНЕСКО роком Петра Симеоновича Могили

21 вересня 2013 року, з благословення Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, Преосвященніший Миколай, єпископ Васильківський, вікарій Київської митрополії, очолив Божественну літургію з нагоди престольного свята у храмі Різдва Пресвятої Богородиці с. Ковалівка Гребінківського благочиння Переяслав-Хмельницького вікаріатства.

Його Преосвященству співслужли: благочинний Гребінківського благочиння архімандрит Ігнатій (Сологуб), настоятель храму протоієрей Миколай Штихалюк та духовенство Київської єпархії.

Після звершення літургії відбулася хресна хода навколо храму.

Також, в цей день Владика Миколай освятив новий пам’ятник святителю Петру Могилі, який був встановлений біля храму старанням та коштом меценатів парафії Тетяною Володимирівною та Анатолієм Андрійовичем Засухами.

Преосвященнинй Владика Миколай поздоровив духовенство, ктиторів та мирян із святом Різдва Пресвятої Богородиці, побажав всім Її заступництва та передав благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира.

1997 рік – з дружнім візитом до Ковалівки приїздить президент Білорусії Олександр Григорович Лукашенко

Кінець 1997 року – за високі досягнення в сільському господарстві голову аргофірми «Світонок» Тетяну Володимирівну Засуху, ногороджено Відзнакою Президента України

1998 рік – з робочим візитом у с. Ковалівці приймають прим’єр-міністра України Валерія Павловича Пустовойтенка, який ознайомлювався з досягненнями агрофірми «Світанок», та відвідував нововідкриту церкву Різдва пресвятої Богородиці.

Меморіал жертвам Голодомору споруджений у 1998 році на центральному кладовищі.

2002 рік – Відкриття ОНВК «Ковалівська гімназія».

У 2007 році з благословення вл. Серафима почалося будівництво храму в ім’я святої великомучениці Тетяни, на базі якого було відкрито Свято-Анастасіївський монастир (Рішення Священного Синоду УПЦ від 24 листопада 2009 року (журнал № 66)). Фасади двох корпусів старої школи були відреставровані з метою збереження історичної архітектурної цінності.

9 жовтня 2011року вікарій Київської Митрополії єпископ Васильківський Пантелеімон відвідав жіночий монастир в ім’я преподобної Анастасії Київської у с. Ковалівка Васильківського району Київської області.

Зокрема, Преосвященніший Владика звершив Божественну літургію у домовому храмі обителі.

Після відправи він ознайомився із станом справ у монастирі, зокрема, оглянув хід робіт у новозбудованому храмі на честь святої мучениці Тетяни, де тривав розпис храму та роботи над іконостасом.

17 липня 2013, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, в день вшанування святих страстотерпців імператора Миколая II, імператриці Олександри, царевича Олексія та великих княгинь Ольги, Тетяни, Марії та Анастасії, єпископ Васильківський Миколай, вікарій Київської Митрополії, відправив Божественну літургію в домовому храмі жіночого монастиря на честь преподобної Анастасії Київської с. Ковалівка Васильківського району Київської області.

Його Преосвященству співслужили: священик монастиря протоієрей Володимир Журило та настоятель храму на честь Різдва Божої Матері с. Ковалівка протоієрей Миколай Штихалюк.

На літургії були присутні настоятелька монастиря ігуменя Анастасія (Гуцов) та насельниці обителі.

На завершення богослужіння єпископ Миколай привітав всіх із святом та передав благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира

За матеріалами http://mitropolia.kiev.ua/

4 травня 2013 року Освячений чернечий корпус, який було переобладнано із непрацюючої школи, збудованої ще у 1886 році.

На території монастиря (станом на 2016 рік) є:

1. Черечий корпус – келії, домовий храм Преподобної Анастасії, ікона «Ігуменя» в срібному окладі, частинки мощей приподобних києво-печерських святих, ікона Пресвятої Богородиці від Блаженнішого Митрополита Володимира передана митрополитом Олександром до святої обителі 25.04.2014 року.

2. Архієрейський корпус – фасади корпусу відреставровані, сам корпус дещо переобладнаний з старої школи побудованої в 1902 році (пам’ятна табличка знаходиться під оздобленням фундаменту).

У правому крилі знаходиться кухня,велика трапезна, стіни коридору оздоблені деревом з різьбленням яке облікає іконописні розписи святих (з ліва на право): Святий Андрей Первозванний, Свята рівноапостольна велика княгиня Ольга, Святий мученик Анатолій. Далі – мала трапезна. Після якої продовжуються обліки святих: Святий рівноапостольний Великий князь Володимир, Свята мучениця Татіана, Свята мучениця Наталья, Свята мучениця Антоніна.

В лівому крилі корпусу – Особиста почивальня Блаженнішого Митрополита Володимира, келії, та особистий кабінет-музей Блаженнішого Митрополита Володимира.

1. Храм в ім’я святої великомучениці Тетяни – Список чудотворного образу ікони Божої Матері «Іверська» було написано на горі Афон та привезено до Ковалівки зі святої Гори в серпні 2014 року. Рік ікона перебувала у храмі на честь Різдва Божої Матері села Ковалівка, поки у монастирі готували для ікони кіот.

На лівій стіні храму іконописний розпис Святому Петру Могилі.

1. Пам’ятник святій великомучениці Тетяні – встановлений ктитором храму до 2 – х річчя заснування обителі, 25 квітня 2015 року.

2. будинок ігумені — перший домовий храм монастиря де відбувався монашиський постриг першої ігумені Анастасії (Гуцов).

25 квітня 2014 року, по благословенню Місцеблюстителя Київської Митрополичої Кафедри митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія, відбулося освячення храму на честь великомучениці  Татіани Свято-Анастасіївського жіночого монастиря с. Ковалівка Васильківського району Київської області.

Чин освячення храму звершив митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр у співслужінні: митрополитів  Білоцерківського і Богуславського Августина, Вінницького і Барського Симеона, архієпископів  Луганського і Алчевського Митрофана, Уманського і Звенигородського Пантелеімона, Житомирського і Новоград-Волинського Никодима, єпископів Львівського і Галицького Філарета, Кременчуцького і Лубенського Миколая, Бородянського Варсонофія.

По освяченні храму було звершено Божественну літургію, яку очолив митрополит Білоцерківський і Богуславський Августин у співслужінні архієреїв та духовенства.

За богослужінням молилися ктитор храму Герой України Тетяна Засуха, настоятелька Свято-Анастасіївського жіночого монастиря ігуменя Анастасія (Гуцол), чисельні гості та жителі с. Ковалівка.

Після відправи згідно уставу було звершено хресний хід та мале освячення води.

Наприкінці, митрополит Августин звернувся зі словами привітання до ктитора храму Тетяни Володимирівни Засухи, яка в цей день відзначила 50-річчя від Дня народження. Владика Августин подякував пані Тетяні за любов до Святої Церкви та відданість своїй справі, адже саме її зусиллями побудовано багато церков у Васильківському районі, та будується Свято-Анастасіївський жіночий монастир.

Від імені Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира Тетяні Володимирівні Засусі було вручено церковну нагороду – «Відзнаку Предстоятеля Української Православної Церкви».

25 квітня 2015 року до храму на честь мучениці Татіани монастиря преподобної Анастасії Київської (села Ковалівка, Васильківського району Київської області), сонмом архієреїв та духовенства було перенесено список чудотворної ікони Божої Матері «Іверська».

Список чудотворного образу ікони Божої Матері «Іверська» було написано на Афоні та привезено до Ковалівки зі святої Гори в серпні 2014 року. Рік ікона перебувала у храмі на честь Різдва Божої Матері села Ковалівка, поки у монастирі готували для ікони кіот.

Цього дня в храмі на честь Різдва Божої Матері було звершено святкову літургію. З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія літургію очолив намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел.

Його Високопреосвященству співслужили: митрополити — Білоцерківський і Богуславський Августин, Вінницький і Барський Симеон , Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр; архієпископи: Уманський і Звенигородський Пантелеімон, Житомирський і Новоград-Волинський Никодим; єпископи — Васильківський Миколай та Золотоношський Іоанн, секретар Київської єпархії протоієрей Костянтин Пилипчук і численне духовенство.

Також, після перенесення ікони митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел освятив пам’ятник святій мучениці Татіані, що був встановлений біля монастирського храму на честь мучениці з нагоди 2-річчя заснування обителі.

Цього ж дня фундатор та ктитор святої обителі на честь преподобної Анастасії Київської, Тетяна Володимирівна Засуха святкувала свій День народження.

Високопреосвященний митрополит Павел поздоровив Тетяну Володимирівну зі святом та передав родині Засух первосвятительське благословення, поздоровлення та подяку за багаторічні труди заради процвітання Церкви Христової від Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Онуфрія та Керуючого справами УПЦ митрополита Бориспільського і Броварського Антонія.

За матеріалами офіційного сайту УПЦ

• 2009 році — у Ковалівці відбувся Перший Міжнародний етнофестиваль «Жнива-2009. Сніп». Фестиваль не був завершений.

• 2012 рік – зйомки програми «Мастер Шеф».

• 2013 — відбувся концерт телепроекту “Танцюють Всі

• 2014 — 1-2 серпня пройшов етнофестиваль «Жнива-2014».

4 червня 2016 року – футбольний клуб «Колос» Ковалівка святкують.

1 Пащенко Т. О. – проспект «агрофірма «Світанок» //вид. «СТОЛИЦЯ»» – 1998.